Akciová společnost
Akciová společnost – akc. spol. nebo a. s.
Základní kapitál akciové společnosti je rozvržen na určitý počet akcií. Akcie je cenný papír, který osvědčuje svému majiteli určitá práva, kterými jsou: podíl na hospodářském výsledku podniku, podílení se na řízení společnosti a podílet se na majetkovém vyrovnání v případě zániku akciové společnosti.
Akciovou společnost může založit minimálně jedna právnická nebo dvě fyzické osoby. Minimální vklad při založení společnosti je 2 miliony Kč, když je společnost založena bez veřejné výzvy k upisování akcií, nebo 20 milionů Kč v případě, že je společnost zakládána s výzvou k upisování akcií. Vklad je možno při založení složit ve výši minimálně 30% a zbývající část musí být splacena maximálně do jednoho roku.
Vrcholným orgánem akciové společnosti je valná hromada. Řídícím orgánem společnosti je představenstvo. Ze zákona je akciová společnost povinna zřídit kontrolní orgán, kterým je dozorčí rada.
Akcie z hlediska obchodovatelnosti členíme na:
– na jméno – majitel je veden ve jmenném seznamu a v případě prodeje je povinen požádat o přepis jména
– na doručitele – jsou volně obchodovatelné a jejich prodej není spojen s přepisem jména
Akcie:
– kmenové – nejběžnější akcie, ke kterým se vážou daná práva majitele
– prioritní – mají právo přednostní výplaty podílu na hospodářském výsledku (dividend), nemají však právo hlasovat na valné hromadě (podílet se na řízení společnosti) a těchto akcií může být vydáno maximálně 50%
– zaměstnanecké – vlastníky mohou být pouze současní nebo bývalí zaměstnanci (důchodci) společnosti, jsou prodávány za nižší cenu než-li běžné akcie a může jich být vydáno maximálně 5% z celkového počtu akcií
Akciová společnost může kromě dividend vyplatit ještě tantiémy, což jsou odměny pro členy představenstva a dozorčí rady.
Výhody a. s. :
– možnost získání značného kapitálu
– omezené ručení za závazky společnosti
– neomezené trvání společnosti
– diverzifikace managementu
Nevýhody a. s.:
– základní kapitál 2 nebo 20 mil. Kč
– složité založení
– státní regulace
– obtížné utajení informací – povinnost zveřejňování obchodních výsledků a informací