SYSTÉM ŘÍZENÍ CESTOVNÍHO RUCHU
2. SYSTÉM ŘÍZENÍ CESTOVNÍHO RUCHU
ČESKÁ REPUBLIKA
Systém řízení turismu je založen na vzájemném působení nejméně 3 typů relativně samostatných subjektových podsystémů. Těmito podsystémy jsou:
1) Oficiální řídící systém a jeho struktura – to jsou orgány, které mají ze zákona pravomoci v cestovním ruchu
a) nejvyšší stupeň – stát, tj. Ministerstvo pro místní rozvoj, dále ostatní ministerstva a orgány, které se také podílejí na řízení cestovního ruchu.
Ministerstvo pro místní rozvoj je hlavním a odpovědným orgánem za cestovní ruch. Vypracovává různé strategie a koncepce týkající se rozvoje cestovního ruchu v České republice, spolupracuje s regiony a podporuje v nich rozvoj cestovního ruchu. Fyzickým a právnickým osobám v regionech přiděluje finanční prostředky a je správcem prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. Spolupracuje s ostatními orgány cestovního ruchu, navrhuje zákony, vydává vyhlášky týkající se cestovního ruchu. Sleduje a analyzuje statistické údaje o cestovním ruchu, zastupuje Českou republiku v zahraničí a další.
Na řízení cestovního ruchu se podílejí i další ministerstva, a to např. Ministerstvo průmyslu a obchodu v oblasti živnostenského podnikání, Ministerstvo dopravy v dopravě letecké, silniční, v budování dopravní infrastruktury, Ministerstvo zdravotnictví v oblasti lázeňské péče, Ministerstvo zahraničních věcí v oblasti vízové politiky, Ministerstvo kultury v oblasti umění, kultury aj., Ministerstvo financí v oblasti daňové politiky a další ministerstva.
Český statistický úřad sbírá, analyzuje a vyhodnocuje data v oblasti cestovního ruchu a Česká národní banka se podílí kursovou politikou, devizovými prostředky aj.
b) střední stupeň – krajské úřady – řídí cestovní ruch na území kraje prostřednictvím odborů pro cestovní ruch. Připravují analýzy a koncepce rozvoje území, vypracovávají programy na rozvoj turismu v kraji a vytváří podmínky pro tento rozvoj.
V Praze je hlavním orgánem Magistrát hl. města Prahy, který je také zřizovatelem Pražské informační služby, vlastníkem Kongresového centra Praha, Obecního domu a další.
c) nižší stupeň – městské a obecní úřady – vytváří koncepce rozvoje cestovního ruchu, vydávají vyhlášky a shromažďují potřebné finance pro podporu cestovního ruchu.
2) Profesně – zájmový podsystém, který je tvořený subjekty, které se na základě společných zájmů spojují za určitým účelem do různých organizačních struktur – např. Asociace cestovních kanceláří ČR, Asociace turistických informačních center, Sdružení lázeňských míst, Asociace hotelů a restaurací aj.