CESTOVNÍ ŠEKY
CESTOVNÍ ŠEKY
Cestovní šeky vydávají jednotlivé banky – účastník CR se obává mít u sebe hotovost – je třeba vytvořit podpisové vzory + platí se provize = provize za vydání šeku + na místě placení (směňování) – 6-8% celková provize.
Každý den ČNB vydává kurzovní lístek a ten je zveřejňován v denním tisku, na internetu, na teletextu – vyjadřovány přímým záznamem = počet jednotek domácí měny za 1 jednotku měny zahraniční nebo nepřímým záznamem = počet zahraničních jednotek za jednotku domácí měny.
K 1.1.1999 vstoupila v platnost platební jednotka Evropské unie – EURO na základě nařízení Evropská komise č. 1103/97 = nařízení o některých opatření souvisejících se zavedením EURO – hovoří se o fixních koeficientech pro přepočet mezi EURO a měnami států Evropské měnové unie – aktuální kurz devizového kurzu platí pro ČR – přepočitatelný kurz = konverze.
Kromě pevných směnárenských míst se lze setkat i se směnárenskými automaty mají omezení – neberou mince a berou jen některé bankovky. Jaké jsou povinnosti směnárenských míst = identifikační znaky – pokladní razítko na dokladu o směně, podpis či šifra odpovědného pracovníka, který prováděl operaci (podpisový vzor), IČO, potvrzení se dává dvojmo – jedno se zakládá ve směnárně a druhé jako doklad pro zákazníka.
CK provádějí také bezhotovostní platby do zahraničí + často používají i různé šeky – největší problémem je včasnost plateb – u nás se platba může zdržet v bance max. 3 dny + v zahraničí 4 dny – je nutno uvažovat minimálně 1 týden na provedení platby.
Vydávání šeků je upraveno směnečným a šekovým zákonem, který funguje od roku 1995 a byl několikrát novelizován. Odpovídá všeobecným obchodním podmínkám bank.
Náležitosti šeku = označení, že jde o cestovní šek + příkaz či slib vyplacení oprávněnému peníze, jméno výstavce, podpis, datum a místo vystavení šeku, text: proplacení šeku je potvrzeno podpisem = kontrasignace