LÁZEŇSTVÍ A JEHO VÝZNAM
6. LÁZEŇSTVÍ A JEHO VÝZNAM
lázeňství – ministerstvo zdravotnictví
Vznik v Řecku v 5. století (Hipokrates), vrchol v době římské – 170 lázeň. míst v Itálii. V ČR asi 35 lázní. První Mušov – založili ho Římané. Rozvoj v 18. a 19. stol., absolutní vrchol na přelomu 19. a 20.stol.
Je formou CR, která vyžaduje existenci zdravotnických zařízení využívajících přírodních léčivých zdrojů ( léčivých vod, vřídelních plynů, emanací, peloidů a klimatických podmínek), které působí na lidský organismus svojí teplotou, chemickým složením nebo chemickým tlakem. Kromě přírodních léčivých zdrojů je zapotřebí i existence vhodného fyziatrického prostředí (parky, parková úprava ) a společensko-kulturního života lázeňského místa.
Nejčastějším přírodním léčivým zdrojem v ČR jsou přírodní léčivé vody:
• termální ( má při vyvěrání aspoň 20°C ) – Janské lázně, Karlovy Vary, Teplice
• minerální ( obsahuje nejméně 1g minerálních látek v 1 l vody ) – Bílina, Františkovy lázně, Karlova Studánka, Konstantinovy lázně, Kynžvart, Lipverda, Luhačovice, Poděbrady
• radonové (více než 1,5 kg Bq / L) – Jáchymov, Teplice
– léčivé vody se aplikují ve formě koupelí, pitnou kúrou, inhalací nebo výplachy
– minerální vody: – sirnaté vody: Luhačovice, Mariánské lázně, Slatinice
Vřídelní plyny a emanace jsou vzácnější přírodní léčivé zdroje. Použití: k celkovým nebo částečným plynovým koupelím nebo k injekční léčbě.
Peloidy – organické (rašeliny, slatiny), anorganické (bahna)
– výskyt: Bechyně, Bohdaneč, Františkovy lázně, Kundratice, Třeboň
– použití: na peloidní koupele a zábaly. Člení se na rašeliny, slatiny, bahno, slatinné zeminy.
Klimatické podmínky – teplota, vlhkost vzduchu, prašnost. Aeroterapie, speleoterapie, helioterapie, thalassoterapie, ergoterapie