PAMÁTKOVÁ PÉČE – 2. část
PAMÁTKOVÁ PÉČE – 2. část
Památky jsou také upraveny zákonem č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči ve znění pozdějších novel. Význam památek tkví v poznání minulosti, přiblížení života v minulé době. Restituční zákon č. 403/90 Sb. – do r. 1990 patřilo přes 60% památek státu, 30% obcím a zemědělským družstvům a 10% bylo ve vlastnictví soukromníků – dnes se poměr přesunul ve prospěch soukromých vlastníků.
Památky jsou financovány ze státního rozpočtu event. z územního rozpočtu, přesněji z kapitoly 334. Na úrovni krajské a obecní samosprávy jsou také připraveny různé programy rozvoje. Existuje Program regenerace městských památkových rezervací a zón a Program záchrany architektonického dědictví. Na úrovni mezinárodní se ochranou kulturního dědictví zabývá OSN prostřednictvím UNESCO, na úrovni Evropy je to Rada EU pro kulturní spolupráci a kulturní fond.
Seznam českých památek zařazených na seznamy UNESCO:
historické jádro Prahy, Český Krumlov, historické centrum Telč, kostel sv. Barbory v Kutné Hoře, selské baroko v Holašovicích, Lednicko-valtický areál, kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, vila Tugenhat v Brně, morový sloup v Olomouci, zahrady zámku v Kroměříži, Litomyšlský zámek